Uspokajanie dziecka. Co robic, gdy nie wiadomo juz, co robić / Thomas B. Brazelton, Joshua D. Sparrow

Jak się domyślić, co niemowlę próbuje nam przekazać? Jakie są rodzaje płaczu dziecka i jak na nie reagować? Jak oduczyć dziecko marudzenia? Co robić w chwilach frustracji i bezradności? Jeśli nie znasz odpowiedzi na te i podobne pytania, nie martw się. Dzięki temu poradnikowi zdobędziesz niezbędną wiedzę i umiejętności, które pomogą ci zrozumieć źródła dziecięcego niezadowolenia oraz szybko uspokoić malucha. Nauczysz się odczytywać, co dziecko pragnie ci przekazać za pomocą danego rodzaju płaczu, śmiechu czy grymasu. Dowiesz się, jak wspierać je w rozwijaniu metod samouspokajania się odpowiednich do wieku i sytuacji. Przede wszystkim jednak uwierzysz we własną intuicję, zrozumiesz, że błędy zdarzają się wszystkim, i nauczysz się wyciągać z nich wnioski na przyszłość.

KUPISZ TUTAJ

 

 

 

Od czasu do czasu zdarzają się chwile, kiedy rodzice malutkiego dziecka czują pełną satysfakcję: „Udało się! Zrobiliśmy to, co należało”. Bywa tak, kiedy maluchowi solidnie i głośno odbije się po jedzeniu. Powodem rodzicielskiej dumy zawsze jest także skuteczne ukojenie płaczu dziecka (…). Wielki triumf! Mamy nadzieję, że ta książka pomoże rodzicom przeżyć wiele takich momentów.
Autorzy

 

INFORMACJE


Tytuł oryginału: Calming your fussy baby. The Brazelton Way

Przekład: Agnieszka Cioch

Wydawca: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

ISBN: 978-83-7489-555-2

Rok wydania: 2014

Oprawa: broszurowa ze skrzydełkami

Liczba stron: 112

Format: 135 x 205 mm

Wydanie: pierwsze

SPIS TREŚCI

Przedmowa
Podziękowania

Rozdział 1
Język twojego dziecka
Jak niemowlę porozumiewa się ze światem?
Płacz
Uśmiech
Mowa ciała
Samouspokajanie
Gruchanie
Udało się!

Rozdział 2
Komunikacja z dzieckiem: momenty przełomowe
Płacz noworodka
Płacz a temperament
Wieczorna płaczliwość w wieku 3 tygodni („kolka”)
4–6 tygodni
8 tygodni
4 miesiące
7–8 miesięcy
10 miesięcy
Płacz w wieku poniemowlęcym

Rozdział 3
Płacz starszego dziecka
Poszukiwanie uwagi
Wstrzymywanie oddechu
Lęk przed niezależnością
Koszmary i lęki nocne
Przygnębienie
Dzieci z niską wagą urodzeniową
Napady złości
Marudzenie

Bibliografia

AUTORZY

Thomas B. Brazelton – doktor nauk medycznych, założyciel Oddziału Rozwoju Dziecka przy Szpitalu Dziecięcym w Bostonie, zasłużony emerytowany profesor pediatrii Szkoły Medycznej na Uniwersytecie Harvarda. Pediatra z niemal pięćdziesięcioletnią praktyką, wprowadził do szkolenia pediatrycznego koncepcję „przewidywać i prowadzić”. Autor ponad 200 prac naukowych i 30 książek, przeznaczonych zarówno dla specjalistów, jak i dla laików, między innymi: Infants and Mothers, Toddlers and Parents, On Becoming a Family oraz seria "The Brazelton Way". Jego program telewizyjny „What Every Baby Knows” był emitowany przez dwanaście lat i zdobył nagrodę Emmy oraz trzy Ace Awards. Nagrodzony licznymi odznaczeniami, między innymi Nagrodą C. Andersona Aldricha za wybitny wkład w dziedzinie rozwoju dziecka, przyznaną przez Amerykańską Akademię Pediatrii, oraz Nagrodą Woodrowa Wilsona za wybitną służbę na rzecz społeczeństwa, przyznaną przez Uniwersytet Princeton.

Joshua D. Sparrow – doktor nauk medycznych, psychiatra dziecięcy i ogólny, profesor nadzwyczajny na wydziale psychiatrii Szkoły Medycznej Uniwersytetu Harvarda, kierownik przychodni w Szpitalu Dziecięcym w Bostonie oraz dyrektor inicjatyw specjalnych w Brazelton Touchpoints Center. Współautor ośmiu książek napisanych wspólnie z T. Berrym Brazeltonem, w tym serii książek "The Brazelton Way".

FRAGMENT

Zaintrygowany częstym występowaniem wieczornej płaczliwości niemowląt i jej tendencją do nasilania się mimo usilnych zabiegów rodziców, przeprowadziłem jakiś czas temu badania w tej dziedzinie. Poprosiłem osiemdziesiąt zdrowych matek, żeby przez pierwsze trzy miesiące robiły notatki na temat płaczu swoich dzieci. Dzięki temu wiele się dowiedziałem. Kobiety podały, że ich dzieci  zaczynały regularnie marudzić codziennie wieczorem. Płacz miał charakter nawracający i cykliczny w odróżnieniu od płaczu z bólu czy głodu. Kiedy dzieci brano na ręce, noszono, zabawiano lub pojono mlekiem czy wodą, na jakiś czas się uspokajały, chociaż nadal były rozdrażnione i niezadowolone. Wzdrygały się pod wpływem każdego nowego odgłosu czy głośnego hałasu. Płoszyły je nagłe zmiany oświetlenia lub pozycji. Płacz i marudzenie zaczynały się na nowo, kiedy dzieci odkładano do łóżeczka. Nawet gdy noszono je na rękach, były pobudliwe i marudne. Nic nie pomagało.

Kiedy jednak po kilku godzinach rozstrój mijał, dzieci spały lepszym, zdrowszym snem, jadły o bardziej przewidywalnych porach, a przerwy między karmieniami zaczynały się wydłużać do 3-4 godzin. Maluchy wydawały się gotowe do funkcjonowania przez następna dobę. Dzięki tym informacjom zaczęliśmy postrzegać okres wieczornego marudzenia jako naturalny i pożyteczny etap. Matki zrozumiały znaczenie i funkcję płaczliwości niemowląt w tym okresie i przestały się obwiniać za ich płacz.

Kiedy jakieś zachowanie jest tak przewidywalne i tak powszechne, można sądzić, że pełni ono funkcję adaptacyjną. Wszyscy  zaangażowani w opisane badania zgodzili się, że wieczorne marudzenie to proces porządkujący, polegający na tym, że dzieci wieczorami rozładowują napięcie spowodowane przeciążeniem niedojrzałego układu nerwowego. Przez cały dzień układ nerwowy odbiera i przetwarza niezliczone bodźce i w końcu „się przegrzewa”. W dziecku kumuluje się napięcie, co powoduje skracanie karmień i czasu nieprzerwanego snu. Dlatego wieczorem następuje nieuchronne „wyładowanie”. Po nim niedojrzały układ nerwowy się reorganizuje, aby prawidłowo funkcjonować przez kolejną dobę. Kiedy ten wzorzec się ustala, cykle snu i czuwania dziecka zaczynają się regulować.  Matki na podstawie własnego doświadczenia bardzo często twierdzą, że cowieczorne marudzenie zwiastuje regulację pór karmienia. Teraz dzieci domagają się jedzenia co trzy lub cztery godziny, jedzą znacznie lepiej, a także lepiej śpią między karmieniami. Uśmiechają się , zaczynaja wokalizować, a ich zabawy są coraz bardziej złożone. Ponieważ czuwają dłużej i są w tym czasie bardziej skupione, stopniowo uczą się rytmu swoich matek i żywiołowych zabaw z ojcami. 

Newsletter

Zaprenumeruj Newsletter, a otrzymasz na skrzynkę e-mail informacje o nowościach, ofertach specjalnych i promocjach wydawniczych z zakresu psychologii.

Reklama

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com