LGB. Zdrowie psychiczne i seksualne

Pierwsza na rynku wydawniczym wielodyscyplinarna książka w całości poświęcona zdrowiu psychicznemu i seksualnemu lesbijek, gejów i osób biseksualnych (LGB). Autorzy książki to uznani eksperci, klinicyści praktycy, naukowcy i nauczyciele akademiccy. Są wśród nich lekarze, psycholodzy, biolodzy, specjaliści zdrowia publicznego i prawa; znani i cenieni w kraju i na świecie za swoją działalność naukową oraz zgłębianie tematyki seksuologicznej.
To ważny głos w dyskusji poświęconej opracowywaniu standardów postępowania z osobami z grupy LGB. Publikacja z pewnością zainteresuje lekarzy, psychologów, osób zajmujących się zdrowiem gejów, lesbijek i osób biseksualnych, jak i dla studentów medycyny, psychologii, medycyny, pedagogiki i innych nauk społecznych.

KUPISZ TUTAJ

 

 

Jak dbać o zdrowie psychiczne i seksualne osób z grupy LGB?

To fakt, że osoby homoseksualne i biseksualne z uwagi na ostracyzm, homofobię i heteroseksizm unikają kontaktów nawet z podstawową opieką medyczną. Większość lekarzy postrzega grupę LGB w sposób osądzający, a uprzedzenia wpływają negatywnie na zdrowie psychiczne każdej narażonej na taką dyskryminację jednostki.

  • „(…) dali mi kartkę do podpisania, kogo zawiadomić w razie powikłań. Mówię, że moją partnerkę. „A w biznesie?” - „Nie, w miłości”. (śmiech) Myślały, że ja sobie żartuję” /Lesbijka, miasto 100- 200 tys. mieszkańców/.
  • „Pani doktor zapytała mnie, czy jestem pedofilem. Automatycznie założyła, że homoseksualizm jest związany z pedofilią” /Gej, miasto powyżej 500 tys. mieszkańców/
  • „Obawiam się przede wszystkim negatywnej reakcji, nie chcę mieć jakichkolwiek problemów czy przez całą wizytę wysłuchiwać głupich docinków” /Lesbijka, miasto powyżej 200 tys. mieszkańców/.

Na polskim rynku wydawniczym ukazała się pierwsza publikacja, pod redakcją Zbigniewa Lwa- Starowicza, Jarosława Tritta i Roberta Kowalczyka, która w całości została poświęcona zdrowiu psychicznemu lesbijek, gejów i osób biseksualnych. Autorzy to uznani eksperci, klinicyści praktycy, naukowcy i nauczyciele akademiccy. Publikacja, stanowiąca ważny głos w dyskusji poświęconej opracowywaniu standardów postępowania z osobami z grupy LGB, przedstawia rozmaite zagadnienia m.in.:

  • postrzeganie seksualności na przestrzeni wieków (w chrześcijaństwie, w kulturze arabskiej i chińskiej)
  • zaburzenia psychiczne u osób biseksualnych i homoseksualnych w kontekście stresu mniejszościowego
  • problem samobójstw w populacjach LGB
  • promocję zdrowia psychicznego i edukację seksualną w grupie osób nieheteroseksualnych
  • specyfikę wieku senioralnego osób LGB
  • nierówne traktowanie osób LGB w opiece zdrowotnej


INFORMACJE

Wydawca: Wydawnictwo Lekarskie PZWL

ISBN: 9788320050851

Autorzy: Bogusław Bałuka, Katarzyna Bojarska, Grzegorz Iniewicz

Redakcja naukowa: Robert Kowalczyk, Zbigniew Lew-Starowicz, Remigiusz Tritt

Rok wydania: 2016

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Liczba stron: 304

Format: B5

Wydanie: pierwsze

AUTORZY

Autorzy książki to uznani eksperci, klinicyści praktycy, naukowcy i nauczyciele akademiccy. Są wśród nich lekarze, psycholodzy, biolodzy, specjaliści zdrowia publicznego i prawa; znani i cenieni w kraju i na świecie za swoją działalnośćnaukową oraz zgłębianie tematyki seksuologicznej.

FRAGMENT

 W miarę rozwoju badań nad seksualnością człowieka jednoznaczne zdefiniowanie orientacji seksualnej w niektórych przypadkach sprawiło pewne problemy, dlatego też, zależnie od przyjętych kryteriów, powstało kilka definicji. Za podstawę ich tworzenia przyjęto takie kryteria jak fantazje erotyczne, atrakcyjność partnera seksualnego,, samoidentyfikacja oraz zachowania seksualne. Utożsamianie się z własną orientacją seksualną przypada w znacznym stopniu na okres adolscencji i wczesnej dorosłości, a zatem na okres przyśpieszonego rozwoju biologicznego, istotnych zmian fizjologicznych, psychospołecznych, jak również wzrastających wmagań społecznych. Wszystkie te czynniki stanowią natomiast dość istotne obciążnie dla wchodzącego w dorosłość człowieka, znacznej roli nabiera zatem oddiaływanie rodziców negujących lub wspierających rozwój psychoseksualnej orientacji swego potomstwa, najczęściej w aspekcie preferencji okreslonego modelu seksualności. Adolescent pozostaje w kręgu przenikania się presji otoczenia, niepewności, wymagań i oczekiwań społecznych, pewnej dozy lęku i niepokoju oraz siłu oddziaływania cznników biologicznych wpływających na rosnące potrzeby natury seksualnej. Labilność emocjonalna, powodowana czynnikami fizjologicznymi oraz środowiskowymi, oddziałuje na przebieg akceptacji lub negacji własnej seksualności i związanych z nią preferencji seksualnych. Niewątpliwie jest to proces stopniowy, wymagający czasu, a przede wszystkim wsparcia oraz akceptacji - szczególnie wśród najbliższego otoczenia. Zamiast tego obserwujemy, jak przy rozmaitych okazjach społecznych osoby nieheteroseksualne przedstawiane bywają w sposób niebudzący pozytywnych emocji, a niekiedy sa wręcz osmieszane lub stanowią obiekt żartów czy drwin. Poprzez tego rodzaju oddziaływania gejów, lesbijek i osób biseksualnych pojawia się stan ciagłego napiecia oraz zagrożnia - z obecnym komponentem lęku, co nie pozostaje obojętne dla ich zdrowia fizycznego i psychicznego (Iniewicz, Grabski i Mijas, 2012). Spoleczne przejawy braku akceptacji - zaś idac dalej, w wielu przypadkach wręcz jawnego braku tolerancji wobec osób o innej orientacji seksualnej - sprzyjają worzeniu się chociażby mentalnych enklaw samoakceptacji jako naturalnych jawisk przeciwdziałania ostracyzmowi. Środowiska tego rodzaju, które stwarzaja warunki oderwania się od skutków otaczającego braku szacunku, w pewnym sensie moga wpływać na potwierdzneie wartości i zwiekszenie samooceny u młodego geja, lesbikji czy osoby biseksualnej.

ibidem, str. 184-5 

Newsletter

Zaprenumeruj Newsletter, a otrzymasz na skrzynkę e-mail informacje o nowościach, ofertach specjalnych i promocjach wydawniczych z zakresu psychologii.

Reklama

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com