Profilowanie kryminalne

Tajemnice profilowania kryminalnego od dawna budzą żywe zainteresowanie widzów, czytelników i opinii publicznej. Czym tak naprawdę jest ta złożona dziedzina? Gdzie ma swoje źródła, jak rozwijała się na przestrzeni lat i na czym się opiera? Scotia J. Hicks i Bruce D. Sales w książce „Profilowanie kryminalne” odsłaniają tajniki tej nauki.

KUPISZ TUTAJ

W ostatnich latach opinię publiczną coraz bardziej fascynuje profilowanie kryminalne. Zainteresowanie to znalazło swe odbicie w produkcjach filmowych i telewizyjnych, takich jak Milczenie owiec czy Psychopata, a także w powieściach, na przykład Alienista czy Anioł ciemności. Choć profilerzy w tych filmach, serialach czy powieściach sensacyjnych zazwyczaj posiadają akademickie wykształcenie i doświadczenie w pracy w policji, to jednak stosowane przez nich metody opierają się głównie na wiedzy intuicyjnej i okazjonalnych wizjach. Taki portret profilerów sprawia, że ich pracę postrzega się raczej jako formę sztuki niż naukę.

Mimo popularności, jaką cieszy się profilowanie, dowody świadczące o jego dokładności i użyteczności nie zostały jak dotąd zademonstrowane w sposób naukowy. Hicks i Sales w książce „Profilowanie Kryminalne” ukazują tę dziedzinę, jako wiarygodną i szanowaną, mogącą w znacznym stopniu usprawnić prowadzone przez policję śledztwa. W książce przedstawiono historyczny rys profilowania kryminalnego, krytycznie omówiono dotychczasowe nienaukowe modele profilowania oraz zakreślono ramy przyszłego działania badaczy zmierzające w kierunku stworzenia naukowego modelu profilowania kryminalnego. To pozycja obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych profilowaniem, zarówno zawodowo, jak i hobbistycznie.

 

 

INFORMACJE

Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN

ISBN: 978-83-01-18289-2

Tłumaczenie: Anna Sawicka-Chrapkowicz

Rok wydania: 2016

Oprawa: miękka

Liczba stron: 288

Format: B5

Wydanie: pierwsze

AUTORZY

Dr Scotia J. Hicks mieszka w Berkeley. Jest studentką Boalt Law School przy University of California. Jej badania zainteresowania naukowe dotyczą profilowania oraz ogólnie ujętej identyfikacji i oceny kryminalistycznej oraz zastosowania specjalistycznych dowodów w podejmowaniu decyzji prawnych.

Dr Bruce D. Sales, profesor psychologii, socjologii, psychiatrii i prawa przy University of Arizona, gdzie prowadzi zajęcia z psychologii, przepisów i prawa. Autor wielu książek, w tym wydanych ostatnio: Scientific Jury Selection (z J. D. Lieberman, 2006), Experts in Court: Reconciling Law, Science, and Professional Knowledge (z D. Shuman, 2005), More Than the Law: Behavioral and Social Facts in Legal Decision Making (z P. W English, 2005), Family Mediation: Facts, Myths, and Future Prospects (z C. J. A. Beck, 2001) oraz Treating Adult and Juvenile Offenders With Special Needs (współredaktor z J. B. Ashford i W. H. Reid, 2001). Profesor Sales, pierwszy redaktor naczelny periodyków Law and Human Behavior oraz Public Policy and Law, jest członkiem American Psychology Association, American Psychological Society oraz American Law Institute. Dwukrotnie był prezesem American Psychology-Law Society. Otrzymał nagrodę za wkład w rozwój psychologii i prawa (od American Psychology-Law Society), za wybitny profesjonalny wkład w działalność służb publicznych (od American Psychological Association) oraz honorowy doktorat od City University of New York za „stworzenie z psychologii kryminalistycznej dyscypliny naukowej”.

Newsletter

Zaprenumeruj Newsletter, a otrzymasz na skrzynkę e-mail informacje o nowościach, ofertach specjalnych i promocjach wydawniczych z zakresu psychologii.

Reklama

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com