Polityka na kozetce. Obywatel i jego życie wewnętrzne / Andrew Samuels

Książka jest podsumowaniem wieloletnich zainteresowań autora psychoterapią i zagadnieniami polityki. Jako doświadczony analityk jungowski i konsultant polityczny, autor prezentuje koncepcję transformacyjnego podejścia do polityki. W tej perspektywie „energia polityczna” jednostek, obywateli, grup społecznych i liderów przyjmuje wiele typów i form, które wyrażają się w rolach męskich i kobiecych w polityce, wzorcach rodzinnych i zachowaniach naśladujących relację ojciec–syn, ojciec–córka czy związki między rodzeństwem.

KUPISZ TUTAJ

 

Publikacja zawiera opis problemów „polityki genderowej”, analizę zachowania liderów „erotycznych”, odwołujących się do wyobrażeń kazirodczych, liderów typu trikstera, którzy przejawiają cechy błazna, jak też „wystarczająco dobrego” lidera, który potrafi asymilować niepowodzenia. Poświęca uwagę związkom psychoterapii z duchowością i życiem politycznym, psychologii narodowej i innym zagadnieniom z dziedziny życia społecznego, działalności organizacji i instytucji publicznych oraz współczesnej świadomości politycznej. Książka adresowana do terapeutów, polityków, politologów, socjologów, liderów biznesu i obywateli, którzy chcą bardziej świadomie zarządzać własną „energią polityczną”. 

 

INFORMACJE

Wydawca: Wydawnictwo ENETEIA

ISBN: 978-83-61538-72-1

Rok wydania: 2015

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Liczba stron: 260

Format: 135x205 mm

Wydanie: pierwsze

AUTOR

Andrew Samuels – profesor psychologii analitycznej na Uniwersytecie Essex i profesor wizytujący studiów nad psychoanalizą w Goldsmith College w Londynie. Prowadzi prywatną praktykę psychoterapeutyczną, jest także politycznym konsultantem w wielu krajach świata. Współzałożyciel organizacji Psychoterapeuci i Doradcy na rzecz Społecznej Odpowiedzialności oraz think tanku Anidote, opartego na doświadczeniach psychoterapii. Autor wielu książek poświęconych teorii Junga i psychoanalizie, m.in. The Political Psyche, The Plural Psyche, The Father, Jung and Post-Jungians. Współautor Krytycznego słownika analizy jungowskiej (wyd. pol. 1994).

SPIS TREŚCI

Od wydawcy: Polityczne gry i psychologia Junga (Zenon Waldemar Dudek)
Przedmowa
Rozdział 1: Tajemne życie polityki
Rozdział 2: Polityka transformacji
Rozdział 3: Nowy ład polityczny dla kobiet i mężczyzn
Rozdział 4: Ukryta polityka wewnętrznej rodziny
Rozdział 5: Tajemna psychologia politycznych formacji
Rozdział 6: Wystarczająco dobry przywódca
Rozdział 7: Wystarczająco dobry ojciec dowolnej płci
Rozdział 8: Polityka, duchowość i psychoterapia
Rozdział 9: Psychologia a ekonomia
Rozdział 10: Polityczna klinika
Rozdział 11: Psychoterapia, obywatel i państwo
Rozdział 12: Badanie psychologii narodowych
Rozdział 13: Przemiana polityki
Bibliografia

FRAGMENT

Rozdział 1. Tajemne życie polityki

Ukryte życie polityki

Polityka w wielu krajach Zachodu znajduje się w stanie upadku i zamętu. Pilnie potrzebujemy nowych koncepcji i podejść. W książce podaję wiele argumentów wspierających tezę, że psychoterapia może wnieść wkład do ogólnej transformacji polityki. Terapeuci mogą nadal ignorować fakt istnienia demoralizacji w dziedzinie polityki i koncentrować się, jak wcześniej, na indywidualnej transformacji. Mogą też przekształcić koncentrację na jednostce w zainteresowanie społeczeństwem i polityką i w ten sposób przyczynić się do ożywienia tej ostatniej.

Obecnie politycy wywołują u większości z nas uczucie głębokiej rozpaczy i niesmaku. Brakuje im wewnętrznej integracji, wyobraźni i nowych idei. Na całym świecie pojawia się potrzeba przemodelowania polityki. Wkład psychoterapii w dzieło tej przebudowy polega na otwarciu kanałów przepływu między światem wewnętrznym i światem polityki. Powinniśmy tworzyć równowagę w naszych dążeniach do rozumienia ukrytej polityki świata wewnętrznego, zanurzonego w doświadczeniach osobistych, emocjonalnych i rodzinnych, a próbami odkrycia ukrytych mechanizmów psychologii, jakie wynikają z nacisków zewnętrznego świata. Problem ten dotyczy takich kwestii jak przywództwo, gospodarka, działania na rzecz środowiska naturalnego, nacjonalizm. Poniżej podaję kilka pytań, które wymagają odpowiedzi: Czy czujemy się szczęśliwi z aktualną wizją rzeczywistości, zz którą oferuje nam polityka? Czy satysfakcjonuje nas wizja, którą przedstawiają główne partie polityczne? Czy zgadzamy się z celami formułowanymi przez polityków? Czy potrafimy wyznaczać doskonalsze cele? Jeśli tak, to jaka zmiana musi zajść w nas i w społeczeństwie? W jaki sposób musi się zmienić system polityczny, by odzyskać zaufanie wykluczonych i wyalienowanych grup społecznych, w tym zaufanie młodego pokolenia? Jeżeli ludzie byliby w stanie zwerbalizować swoje myśli i intuicyjne polityczne koncepcje oraz zwiększyć motywację, wówczas mogliby podjąć skuteczne działania polityczne. W każdym człowieku znajdują się ukryte źródła mądrości politycznej. Można je zidentyfikować, obserwując osobiste reakcje na wydarzenia w świecie polityki. Indywidualne reakcje nie mają często kanału, przez który mogą się wyrazić, i z tego powodu pozostają w ukryciu. Ta książka analizuje, w jaki sposób subtelne procesy – uznawane za prywatne – takie jak doświadczenia dzieciństwa, relacje intymne, fantazje (w tym fantazje seksualne), sny i doznania cielesne mogą być przekształcone i przemienione w pożyteczne cele polityczne.

Nasz świat wewnętrzny i życie prywatne znajdują się pod silnym wpływem decyzji politycznych oraz istniejącej kultury politycznej. Dlaczego więc polityczne komitety i komisje nie mają w swoim składzie psychoterapeutów, którzy występują w roli ekspertów? Nie wzywam przy tym do powstania komitetu złożonego z terapeutów! Komitet często pracuje w obecności statystyka, którego rola może nie wzbudzać szczególnego entuzjazmu wśród niektórych jego członków. Na podobnych zasadach jak statystyk, przy konferencyjnym stole powinien zasiadać terapeuta. Można oczekiwać, że terapeuci wniosą swój punkt widzenia na społeczne zagadnienia, które wpływają na osobiste relacje. Media regularnie podejmują dyskusje na temat tego, czy i w jaki sposób mężczyźni mogą pełnić funkcje opiekuńcze, a także w jakim stopniu możliwy jest sojusz polityczny między mężczyznami i kobietami. Istnieją tradycyjne dziedziny życia politycznego (gospodarka, przywództwo, nacjonalizm), które niespodziewanie w coraz większym stopniu stają się przedmiotem analiz z psychoterapeutycznego punktu widzenia. Te zagadnienia pojawią się w dalszej części książki.

Wyrażenia takie jak „inteligencja emocjonalna” i „umiejętność odczytywania emocji” stanowią wezwanie do zwiększenia samowiedzy. Tego rodzaju sformułowania są jednak raczej formalnymi zwrotami niż elementem prywatnego życia. Nowoczesne społeczeństwo stawia nas w sytuacjach przenikniętych niepewnością, w których często tracimy rozeznanie w tym, co czujemy. Staczamy się w otchłań depresji i bezradności. Koncepcja umiejętności odczytywania emocji (emotional literacy) może być rozciągnięta na sferę publiczną. Oznaczałaby wówczas postawę obywatela, który chce się angażować politycznie, opierając się na swoich uczuciach.

Newsletter

Zaprenumeruj Newsletter, a otrzymasz na skrzynkę e-mail informacje o nowościach, ofertach specjalnych i promocjach wydawniczych z zakresu psychologii.

Reklama

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com