Karmienie dziecka. Jak dbać o zdrową i smaczna dietę / Thomas B. Brazelton, Joshua D. Sparrow

• Dlaczego niektóre dzieci są niejadkami, a inne zawsze mają apetyt?
• Co powinny jeść dzieci w wieku 0–6 lat?
• Jak zachęcić je do zdrowego jedzenia?
• Czy pozwalać im jeść słodycze?
• Jak uniknąć kłótni i awantur przy stole?
• Jak poradzić sobie z zaburzeniami odżywiania u najmłodszych?
Jeśli ty również zastanawiasz się nad odpowiedziami na te pytania, koniecznie przeczytaj tę książkę!


INFORMACJE

Tytuł oryginału: Feeding your child. The Brazelton Way

Przekład: Agnieszka Cioch

Wydawca: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

ISBN: 978-83-7489-542-2

Rok wydania: 2014

Oprawa: miękka

Liczba stron: 216

Format: 135 x 205 mm

Wydanie: pierwsze

SPIS TREŚCI

Przedmowa
Podziękowania

Rozdział 1
Nadrzędne zadanie rodziców
Momenty przełomowe – przewidywalna ścieżka rozwoju
Duchy znad kołyski
Rodzicielskie poświęcenie
Rozwój mózgu w życiu płodowym
Karmienie a temperament
Nie tylko odżywianie
Jeszcze o duchach znad kołyski

Rozdział 2
Karmienie – momenty przełomowe
Ważna decyzja: pierś czy butelka?
Odżywianie dziecka w życiu płodowym
Noworodek
3 tygodnie
2 miesiące
4 miesiące
6 miesięcy
8 miesięcy
10 miesięcy
12–24 miesiące
2–3 lata
4–5 lat

Rozdział 3
Problemy z karmieniem
Alergie pokarmowe
Butelka przed snem
Zadławienia
Gdy dziecko źle się rozwija: słaby przyrost masy ciała
Rola ojca w karmieniu dziecka
Zakupy spożywcze i gotowanie z dziećmi
Odmowa jedzenia
Odruch wymiotny i problemy z przełykaniem
Odżywianie dziecka podczas choroby
Niezdrowa żywność
Zatrucie ołowiem i łaknienie spaczone
Posiłki w gronie rodzinnym
Mleko i alergie na mleko
Potrzeby żywieniowe
Dzieci z nadwagą
Grymaszenie przy jedzeniu
Odżywianie wcześniaków i dzieci specjalnej troski
Jedzenie a dyscyplina
Zespół przeżuwania
Jedzenie w szkole
Ulewanie, refluks żołądkowo-przełykowy i zwężenie odźwiernika
Zachowanie przy stole
Jedzenie przed telewizorem
Rozrzucanie jedzenia
Wegetarianizm Witaminy i składniki mineralne

Bibliografia

AUTORZY

Thomas B. Brazelton – doktor nauk medycznych, założyciel Oddziału Rozwoju Dziecka przy Szpitalu Dziecięcym w Bostonie, zasłużony emerytowany profesor pediatrii Szkoły Medycznej na Uniwersytecie Harvarda. Pediatra z niemal pięćdziesięcioletnią praktyką, wprowadził do szkolenia pediatrycznego koncepcję „przewidywać i prowadzić”. Autor ponad 200 prac naukowych i 30 książek, przeznaczonych zarówno dla specjalistów, jak i dla laików, między innymi: Infants and Mothers, Toddlers and Parents, On Becoming a Family oraz seria "The Brazelton Way". Jego program telewizyjny „What Every Baby Knows” był emitowany przez dwanaście lat i zdobył nagrodę Emmy oraz trzy Ace Awards. Nagrodzony licznymi odznaczeniami, między innymi Nagrodą C. Andersona Aldricha za wybitny wkład w dziedzinie rozwoju dziecka, przyznaną przez Amerykańską Akademię Pediatrii, oraz Nagrodą Woodrowa Wilsona za wybitną służbę na rzecz społeczeństwa, przyznaną przez Uniwersytet Princeton.

Joshua D. Sparrow – doktor nauk medycznych, psychiatra dziecięcy i ogólny, profesor nadzwyczajny na wydziale psychiatrii Szkoły Medycznej Uniwersytetu Harvarda, kierownik przychodni w Szpitalu Dziecięcym w Bostonie oraz dyrektor inicjatyw specjalnych w Brazelton Touchpoints Center. Współautor ośmiu książek napisanych wspólnie z T. Berrym Brazeltonem, w tym serii książek "The Brazelton Way".

OPINIE

Autorzy książki "Karmienie dziecka" zwracają się do początkujących rodziców ze stosownymi radami, które popierają rzeczowymi argumentami, wynikami badań czy licznymi przykładami z własnego życia. Nie przemawiają z katedry jak wszechwiedzący naukowcy, ale są jak zatroskani rodzice i dziadkowie, którzy na początku swej rodzicielskiej przygody też popełniali błędy. To poradnik ważny, potrzebny i autentyczny. Polecam!
Anna Maria Zygmunt, CzasDzieci.pl

FRAGMENT

Babcie, dziadkowie i inni opiekunowie

Już u czteromiesiecznego niemowlęcia można zoberwować najwcześniejsze oznaki świadomości obcej osoby. dziecko dostrzega różnice między swoimi rodzicami i wie, czego się może spodziewać po jednym i drugim. Przechowuje te informacje w pamięci i wo obecności każdego z rodziców gotowe jest zachowywać się inaczej, a jeszcze inaczej przy osobach z zewnątrz. W prawdzie ta nowa cecha dopiero zaczyna się ujawniać, ale dziadkowie i babcie mogą się teraz spodziewać, że maluch przyjrzy im się bacznie, zanim się odpręży i przystąpi do zabawy. Nianie i opiekunki próbujące karmić niemowlę prawdopodobnie też będą musiały uwzględnić fakt, że dziecko rozumie, iż są obce, i doskonale rozpoznaje najważniejsze dla niego osoby.

Babciom, dziadkom, nianiom i wszystkim osobom, które zamierzają karmić dziecko, proponowałbym, żeby wcześniej pozwoliły mu się ze sobą oswoić. Bawcie się z niemowlęciem spokojnie, nie zaglądając mu w oczy. Weźcie je delikatnie na ręce, nic nie mówiąc. Nawet wtedy nie patrzcie dziecku w twarz. Nie zaczynajcie od zbyt ożywionej zabawy, nie próbujcie rozśmieszać malca ani zachęcać go do gaworzenia. Po prostu usiądźcie i go pokołyszcie. Dopasujcie się do jego tempa. Kiedy dziecko się przyzwyczai, poczujecie, że jego ciało jest mniej napięte. Dopiero wtedy możecie mu coś zaśpiewać i łagodnie do niego przemówić. Kiedy maluch zaczyna się rozglądać, szukając źródła pokarmu, możecie podać mu butelkę. Jeżeli od razu zacznie ssać, to macie szczęście. Zachowajcie spokój i nie przeciążajcie malucha niepotrzebnymi bodźcami. Kiedy dziecko zacznie przerywać jedzenie, żeby się porozglądać, wykorzystujcie każdą taką pauzę na kontakt z nim. Spoglądajcie nań spokojnie i cicho coś zanućcie. Potrąćcie je lekko, żeby nie zasnęło. Niech porozumiewa się z wami i dokończy jedzenie.

Pamiętajcie jednak, że maluszek cały czas postrzega was jako obcych i najprawdopodobniej nieufnie zareaguje na wszystko, co was odróżnia od rodziców, którzy karmią go na co dzień - na inny zapach, głos, dotyk, tempo ruchów. Przerywając jedzenie, dziecko ciągle się czegoś uczy – w tym przypadku zapoznaje się z obca sobie osobą. Jednak wasze odmienne zachowanie prawdopodobnie będzie mu boleśnie przypominać o nieobecnych rodzicach. Jeżeli mimo to zechce was zaakceptować, będzie to na prawdę ogromny sukces.

ibidem, strony 86-88

Newsletter

Zaprenumeruj Newsletter, a otrzymasz na skrzynkę e-mail informacje o nowościach, ofertach specjalnych i promocjach wydawniczych z zakresu psychologii.

Reklama

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com