Jedna z najlepszych książek samopomocowych ostatnich lat nareszcie ukazuje się w Polsce. Co czyni ją tak wyjątkową? Stanowi ona doskonałe połączenie wyników najnowszych badań z niezwykle skutecznymi i praktycznymi poradami do wykorzystania od zaraz. Tekst został napisany niezwykle przystępnym językiem, pozbawionym sztampowego żargonu psychologicznego, dzięki czemu czyta się go jednym tchem. Dlatego W pułapce myśli to nie tylko fascynujący przewodnik po ludzkim umyśle, ale przede wszystkim rewolucyjne narzędzie służące zmianie własnego życia.
Autorzy proponują zupełnie nowe podejście do starych problemów natury psychicznej: depresji, lęku, stresu czy chronicznego bólu. Terapia ACT (terapia akceptacji i zaangażowania), na której założeniach opiera się książka, uczy, jak zamiast koncentrować się na bolesnych przeżyciach i toksycznych emocjach, być bardziej uważnym na bieżącą chwilę i skupić się na tym, co jest naprawdę ważne. To właśnie za sprawą uważności i akceptacji możemy podążać w wybranym kierunku i dokonywać odpowiednich wyborów /z opisu Wydawcy/.
WYDAWNICTWO
Tytuł oryginału: Get out of your mind and into your lifePrzekład: Aleksander Wojciechowski
Wydawca: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
ISBN: 978-83-7489- 536-1
Rok wydania: 2014
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 304
SPIS TREŚCI
Wstęp do wydania polskiego | 9Podziękowania | 12
Wprowadzenie | 14
Rozdział 1
Cierpienie | 26
Rozdział 2
Dlaczego język skazuje nas na cierpienie | 38
Rozdział 3
Pokusa unikania | 61
Rozdział 4
Rezygnacja z walki | 74
Rozdział 5
Kłopoty z myślami | 88
Rozdział 6
Posiadanie myśli a wiara w jej treść | 108
Rozdział 7
Skoro moje myśli to nie ja, kimże jestem? | 132
Rozdział 8
Uważność | 156
Rozdział 9
Gotowość – czym jest, a czym nie jest | 177
Rozdział 10
Gotowość: nauka skakania | 195
Rozdział 11
Czym są wartości? | 222
Rozdział 12
Wybieranie własnych wartości | 238
Rozdział 13
Zaangażuj się w działanie | 252
By żyć pełnią życia – podsumowanie | 279
Aneks
Wartości i dane empiryczne, leżące u podstaw ACT | 285
Bibliografia | 292
Indeks osobowy | 297
Indeks rzeczowy | 299
AUTOR
Steven C. Hayes to jeden z najwybitniejszych współczesnych psychologów. Jest profesorem na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Nevada. Zajmuje się analizą języka i poznania oraz wykorzystaniem wyników tej analizy w rozumieniu i łagodzeniu ludzkiego cierpienia. Opracował koncepcję terapii akceptacji i zaangażowania (acceptance and commitment therapy, ACT), która rozwinęła się niezwykle prężnie i jest obecnie stosowana na całym świecie. Hayes jest autorem 34 książek i ponad 470 artykułów naukowych.FRAGMENT
„Uważność (ang. mindfulness) to sposób obserwacji własnych doświadczeń, który jest praktykowany od wieków na Wschodzie poprzez różne formy medytacji. Najnowsze badania psychologii zachodniej dowiodły, że ćwiczenie uważności może przynieść wymierne korzyści psychologiczne (Hayes, Follette i Linehan, 2011). W zasadzie uważność została już uznana przez różne zachodnie szkoły psychologiczne za metodę zwiększającą skuteczność terapii (Teasdale i in. 2002).Znaczną część reprezentowanego przez nas podejścia jest związana właśnie z uważnością. Tym, co ACT wnosi do tego starozytnego zbioru praktyk, są model kluczowych komponentów uważności i zbiór nowych metod pozwalających modyfikować te komponenty. Tygodnie, miesiące lub lata medytacji, jakkolwiek bardzo pomocne, to nie jedyne praktyki prowadzące do zwiększenia uważności. W dzisiejszym zabieganym świecie konieczne są nowe środki, by wzmocnić działanie tych, które kształtowały sie w ciagu poprzedniego, o wiele bardzej powolnego tysiąclecia.
Dzięki tej książce nauczysz się postrzegać swoje myśli w nowy sposób. Myśli są jak soczewki, przez które patrzymy na świat. Wszyscy wykazujemy tendencję do tego, by ograniczać sie do korzystania z jednej konkretnej soczewki, pozwalając jej dyktować interpretacje swoich doswiadczeń oraz sposób postrzegania samych siebie. Jeśli aktualnie tkwisz w sidłach soczewki swojego psychicznego bólu, możesz na przykład nieustannie sobie powtarzać: "Jestem przygnębiony". Książka ta pomoże ci dostrzec niebezpieczeństwa wynikające z trzymania sie tego rodzaju mysli oraz podsunie konkretne metody, które pomogą uniknąć tych zagrożeń".
ibidem, strony 22-23
„Metafora głodnego tygrysa
Wyobraź sobie, że budzisz się rano, a pod twoimi drzwiami mruczy prześliczne tygrysiątko. Oczywiście możesz wnieść przemiłego zwierzaka do środka i zaopiekować się nim jak domowym pupilem. Po chwili zabawy zauważasz jednak, że tygrysek nie przestaje mruczeć. Domyślasz się, że jest głodny. Dajesz mu do zjedzenia odrobinę krwistej wołowiny, bo wiesz, że właśnie to lubią jeść tygryski. Robisz tak co dzień, dzięki czemu twój zwierzak rośnie. W ciągu dwóch lat codzienne posiłki twojego tygrysa ewoluowały od resztek hamburgerów po żeberka, a nawet całe półtusze wołowe. W końcu twój mały domowy pupilek przestaje mruczeć, kiedy jest głodny. Zamiast tego przeraźliwie na ciebie warczy, gdy nadchodzi pora posiłku. Twoje słodkie zwierzątko przeobraziło się w niekontrolowaną, dziką bestię, która jest w stanie rozerwać cię na strzępy, jeśli nie dostanie tego, czego chce.
Zmaganie się z bólem można porównać do wyimaginowanego domowego tygryska. Za każdym razem, gdy karmisz swój ból, podając mu skrawek czerwonego mięsa w postaci unikania doświadczania, pozwalasz, by ból-tygrys stał się jeszcze większy i silniejszy. Karmienie go w ten sposób wydaje się rozważne. Jednak ból-tygrys warczy z wściekłością, nakazując karmić się wszystkim, czego zapragnie, w przeciwnym wypadku pożre całego ciebie. Za każdym razem, gdy go karmisz, pozwalasz by ból przybierał na sile i coraz bardziej cię zastraszał, przejmując coraz większą kontrolę nad twoim życiem”.
ibidem, strony 65-66